Search

Akıllı Kişisel Savunmada Mesafe Kavramı

Fiziksel olarak bedenimizde en uzağa etki edecek uzvumuz bacaklarımızdır. Rakibimizi bacak mesafesinden daha yakınımıza sokmadığımız durum, fiziksel savunmanın en idealidir. Bunu yapabilmemizi sağlayacak kaslarımız ise temel olarak alt karın dediğimiz kaslarımızın ardından kasık ve bacak kaslarımız geliyor.


Hayati organlarımızı koruyabilecek ikinci mesafemiz kol mesafemizdir. Rakibimiz bacaklarımızla kendimizi savunabileceğimiz mesafeden daha yakınımıza yaklaşabildiğinde artık bacaklarımızı kullanmaya çalışmamız dengeli atak yapmamızı engelleyecektir. Artık yumruklarımızı ve ellerimizi kullanmak durumundayız. Kollarımızı etkili kullanabilmemiz için de uygulayacağımız darbenin etkisini artıracak olan triceps kaslarımız başta gelir. Biceps, omuz, deltoid, karın, bacak, … vb kasları yani vücudumuzdaki hemen hemen tüm kaslar, tek bir darbemizi etkili kılmak için kendine göre çalışacaktır. Kısacası sadece kol kaslarımızı geliştirmemiz kendimizi tek bir mesafede teorik olarak koruyabileceğimiz anlamına gelebilir.


Rakibimizin, en etkili olmamız gereken ilk iki fiziksel mesafeyi geçtiğini varsayalım. Artık dizlerimizi ve dirseklerimizi kullanmak durumundayız. Bu mesafede dengeli ve etkili olarak tekme ve yumruklarımızı kullanmamız çok zordur. Karın, bacak, omuz, kanat, deltoid, triceps, … vb derken aslında tüm bedenimizle kendimizi savunduğumuzu vurgulamak isterim.


Buraya kadar kendimizi etklili olarak savunamadıysak artık rakibimiz bizim elimizi, kolumuzu, bacağımızı tuttu demektir. Bu mesafe tutma, burkma, kilitleme mesafesidir. Bu mesafedeki ataklara karşılık verebilmemiz için grappling-anti grappling diye tabir edilen tutmaya, burkmaya, kilitlemeye nasıl etkili karşılık verebileceğimizi bilmemiz ve uygulayabilmemiz gerekir.


Gelelim son mesafeye. Burada artık rakiple birlikte yerdeyiz ve boğuşma durumundayız. Olabilecek en kötü durum. Bu duruma gelene kadar etkili olarak kullanamadığımız bacaklarımızı, kollarımızı, diz ve dirseklerimizi yerde boğuşurken yani daha zor durumdayken kullanmak durumundayız.


Bu mesafelere bir bütün olarak baktığımızda, 5 mesafede 5 yakın dövüş disiplininin olduğunu görüyoruz. Kendimizi savunurken aslında bu 5 disiplini de yeri geldiğinde kullanabiliyor olmamız bizi MMA (Mixed Martial Art) kavramı ile tanıştırmaktadır.


Fiziksel mesafelerin önüne bir mesafe daha ekleyelim. Bu mesafe sesimiz ve beden dilimiz ile rakibimizi durması için uyardığımız mesafedir. Emin olun bacak mesafesinden daha uzak mesafede rakibinizi durdurabilirsiniz.


Durduramasanız bile bu bir "DUR!" ihtarıdır ve uyulmaması durumunda ...

Anladınız siz onu... :-)14 views