Search

Akıl dolu prensipler: Güç prensipleri

Birçok savunma ve yakın dövüş disiplininde kurallar mevcuttur. Biz ise kurallardan değil prensiplerden bahsedeceğiz. Uygulandığında size üstünlük getirir.


KENDİNİ KENDİ GÜCÜNDEN ARINDIR

Dinamik olarak hareket edebilmek ve rakibin saldırısına karşılık verebilmemiz için vücudumuzun ve kaslarımızın rahat bir durumda olması gerekmektedir. Kaslarımız ve bedenimiz gergin olduğunda, kendi kuvvetimiz bizim için adeta el freni çekilmiş konumdaki bir araba gibi davranır. Hızlı tepki veremeyiz ve etkili vuruş yapamayız. Bunun için kendimizi kendi gücümüzden arındırmalıyız.


KENDİNİ RAKİBİN GÜCÜNDEN ARINDIR

Rakibinizin sizden daha güçlü olduğu durumda, vereceğimiz tepki rakibin gücüne karşı güç kullanmak değil, öğretilmiş reflekslerimizi kullanarak saldırganın gücünün dışarısına doğru yön değiştirip aynı zamanda farklı bir açı oluştururak saldırmaktır. Unutmayın ki rakibinizin sizden daha güçlü olma ihtimali her zaman vardır.


RAKİBİN GÜCÜNÜ KENDİSİNE KARŞI KULLAN

Burada amaç rakibin size karşı kullandığı güçten yararlanmaktır. Rakibinizin sizi kendisine çekiyorsa, sizi çekmesinden kaynaklanan bu enerjiyi kendi saldırınızın bir parçası olarak kullanabilirsiniz ya da rakibiniz vücudunuzun sol tarafını iterse, adeta bir döner kapı şeklinde hareket edip itmeden gelen bu gücü kullanarak sağ kolunuzla eş zamanlı karşı bir saldırı yapabilirsiniz.


KENDİ GÜCÜNÜ RAKİBİN GÜCÜNE EKLE

Yukarıda belirtilen rakibin gücünü kendisine karşı kullanmaya ilave olarak, kendi gücünüzü de ilave ederek karşı tarafa maksimum etkiyi sağlarız.

Kafa kafaya çarpışan boğaların uygulayamadığı güç prensibi

4 views