Search

Akıl dolu prensipler: Dövüş Prensipleri

Rakibimizle mücadele ederken yine belirlenmiş kurallar çerçevesinde değil, uygulandığında bize üstünlük sağlayacak olan prensipler doğrultusunda davranırız.


YOL AÇIKSA İLERLE

Rakip tehdit alanınıza yani size ulaşabileceği alana girdiğinde, ileriye doğru düz bir çizgi üzerinde direk ataklarla -tekme ve yumruklarla- hamleler yapılmalıdır. Wing Tsun sistemi yapan kişi, mıknatısın metali çekmesi gibi gücünü rakibine doğrudan ve dikey bir eksende uygulamalıdır.


RAKİBE YAPIŞIK KAL

Temas kurulduktan sonra kolları hiç geri çekmeden rakibin güç merkezi hattına sürekli hamleler uygulanır. Geleneksel olarak birçok sistemde yumruk atılıp bloke edilmesi durumunda yumruğun geri çekilerek diğer yumruğun atılması düşünülürken, Wing Tsun sisteminde kullanılan zincir yumruk sayesinde hamlelerin sürekliliği sağlanır ve bu sayede zaman kayıpları engellenerek rakibin karşı atak şansı yok edilir.


RAKİP GÜÇLÜ İSE KARŞI KOYMA

Rakibinizin sizden güçlü olması durumunda, güce karşı güçle karşılık vermek yerine (güç prensiplerindeki boğaları hatırlayın), gücü serbest bırakmak, yön vermek ve eş zamanlı olarak karşı atak geliştirmek suretiyle rakibimizin saldırısını kendi lehimize çevirebiliriz. Wing Tsun dersleri içerisindeki öğretilerle geliştirilen ve doğal reflekslerden farklı olan refleksler sayesinde bu prensibi hayata geçirebilir ve rakibin gücünü kendisine karşı kullanabiliriz.


RAKİP GERİ ÇEKİLİRSE TAKİP ET

Rakip ile ilk temasın kurulması ardından, rakibin orta hattı boyunca ileriye sürekli baskı uygulanması ve bu sayede oluşan boşlukların otomatik olarak fark edilerek akıcı olarak hamleler gerçekleştirilmesi prensibini içerir. Ancak rakibi evine kadar takip etmek anlamına gelmiyor bu...

4 views